Kalendář akcí

 

Milí přátelé,

 

 

 

 

 

vystava2024

 

 

Co nevidět se uvidíme na únorové schůzi (1. února) a přednášet bude Jan Hadrava o mrazuvzdorných kaktusech a novinkách z kanadských kaktusů. Těšíme se na viděnou.

 

Lednová schůze se koná 5. ledna, přenášet bude Jaroslav Bohata o Mexiku.

 

 

 

 

 

  

 

NABÍDKA LITERATURY O ECHINOCEREUSECH

V příloze najdete seznam rozprodávaných knižních titulů o rodu Echinocereus (stahujte zde), které jsou nyní k dispozici.
POZOR ZMĚNA!! - CHŮZE V ŘÍJNU SE Z TECHNICKÝCH DŮVODŮ POSOUVÁ O TÝDEN NA 13. 10.!!

 

Program přednášek na nejbližší období bude následující:

 

13. října - Pavel Heřtus - Bolívie

3. listopadu - Libor Mejstřík - USA

1. prosince - Martin Krpata

5. ledna - Jaroslav Bohata

 

Těšíme se na viděnou! 

 

 

 

První podzimní schůze se koná jako výjezdní v pátek 1.9.2023 od cca 16 h.

 

Místo: Stejně jako loni se letošní setkání uskuteční ve sbírce přítele Hodyce, Lochenice 70, autem ve směru od Skaličky za železničním přejezdem u zrcadla vlevo, pěšky od vlaku rovněž u zrcadla vlevo, pěšky od autobusu směr Skalička a u zrcadla vpravo. Poznávací znamení – fóliáky větší než malé, GPS 50°16'23.075"N, 15°49'23.630"E.

 

Program: prohlídka sbírky př. Hodyce, Laibla a Jurčeka, dále volná zábava u táboráku, podávat se bude některá z již osvědčených receptur, pivo, víno, kafe a vůbec občerstvení. Domácí sladkosti a jiné delikatesy vítány.

 

Doprava: autobus č. 15 směr Lochenice, zastávka Lochenice (pozor – vzhledem k rozkopaným Lochenicím přijíždí z opačné strany, viz přiložený plánek), vlak směr Jaroměř, zastávka Lochenice, autem pouze směr Pouchov, Rusek, Skalička, Lochenice (tentýž důvod). Na kole by snad šlo projet stavbu i od Předměřic. Přespání ve vlastním stanu je možné a žádoucí, i když tentokrát bude nepříjemně časný sobotní budíček. Na 8:00 je totiž nahlášen zájezd brněnských kaktusářů.

 

Na viděnou se těší výbor sdružení Klub kaktusářů HK

objizdka

 

 

 

V pátek 5. května - omlouvá se Zdeněk Jára - místo něho bude přednášet Bořek Prokeš.

 


Pozor změna!!

Dubnová přednáška bude z objektivních technických přesunuta na pátek 14. 4. 2023 od 17 hodin. Důvodem přesunu je státní svátek, během něhož UHK nefunguje. Přednášet bude svitavský kaktusář Zdeněk Jiruše o své cestě do Peru, takže tématem bude zřejmě Peru. Přednáška proběhne jako obvykle na UHK.

 

 

 

Program nejbližších přednášek:
3. března - Pavel Heřtus - Aktuální cesta do Chile, 2023
14. dubna - Zdeněk Jiruše - Peru
5. května - Zdeněk Jára - Nejnovější metody pěstování kaktusů

 

Již se blíží pozvolna schůze únorová, která proběhne 3. února, a návštěvou a přednáškou o kaktusech nás poctí Vojta Myšák.

 

Zveme Vás na první schůzi v příštím roce, která se uskuteční 6. ledna a přednášet o kaktusech (a nejen Gymnech) bude Vladimír Šorma.

 

 

 

 

V pátek 2. 12. 2022 na poslední schůzi s přednáškou v letošním roce vyprávěl o kaktusech nejen mrazuvzdorných Petr Jor

 

 

 

 

 

 

Těšíme se na setkání s Vámi na nejbližších přednáškách v tradičních prostorách: 

 

Přednáška 7. října - ing. Jan Čáp - Cokoli jste o kaktusech chtěli vědět a báli jste se zeptat

 

Přednáška 4. listopadu - ing. Pavel Tůma - Vše o Astrophytech

 

 

 

 

zveme Vás na první podzimní schůzi, která se koná jako výjezdní v pátek 2.9.2022 od cca 16 h.

 

Místo: POZOR ZMĚNA! Z technických důvodů (Pepa Jurček si přivodil zlomení nohy) se letošní setkání uskuteční ve sbírce přítele Hodyce, Lochenice 70, ve směru od HK odbočit vpravo za konečnou autobusu, po cca 300 m u zrcadla opět vpravo, ve směru od Skaličky za železničním přejezdem u zrcadla vlevo. Poznávací znamení – fóliáky větší než malé, GPS 50°16'23.075"N, 15°49'23.630"E.

 

Program: prohlídka sbírky př. Jurčeka(?), Hodyce a Laibla, dále volná zábava u táboráku, podávat se bude některá z již osvědčených receptur, pivo, víno, kafe a vůbec občerstvení. Domácí sladkosti a jiné delikatesy vítány.

 

Doprava: autobus č. 15 směr Lochenice, zastávka Lochenice (konečná), vlak směr Jaroměř, zastávka Lochenice, na kole nebo autem směr Plotiště, Předměřice, Lochenice, případně směr Pouchov, Rusek, Skalička, Lochenice. Přespání ve vlastním stanu je možné a žádoucí.

 

Na viděnou se těší výbor sdružení Klub kaktusářů HK

 

 

 

 

 

 

 

VÝSTAVA KAKTUSŮ 2022

tradiční prostory od čtvrtka do soboty 9.-11. června 2022.

ZÁJEZD DO SBÍREK 2022

Na programu jsou sbírky na Sokolovsku a Sasku, tentokrát později, a sice v termínu 25.-26. 6. 2022.

 

Detaily budou upřesňovány!

 

 

Červnová schůze se blíží! Již zítra! Přednáška Pepy Bise bude věnována Gymnocalycium spegazzini.

 

Květnová schůze Klubu kaktusářů HK proběhne v obvyklém čase a na obvyklém místě, tzn. v pátek 6. 5. 2022 od 17 do 19 hodin v prostorách přírodovědecké fakulty UHK (GPS pro nové členy 50°12'13.588"N, 15°49'44.033"E). Přednášku prosloví známý odborník Dr. Libor Kunte a tématem bude Namibie . Těšíme se na viděnou.

Za výbor zdraví Petr Havel

 

 

Dubnová schůze Klubu kaktusářů HK proběhne v obvyklém čase a na obvyklém místě, tzn. v pátek 1. 4. 2022 od 17 do 19 hodin v prostorách přírodovědecké fakulty UHK (GPS pro nové členy 50°12'13.588"N, 15°49'44.033"E). Přednášku prosloví náš starý známý Jarda Šnicer a tématem bude opět Mexiko a co je tam nového. Těšíme se na viděnou.

 

 
Za výbor zdraví Petr Havel
 
 
 
***
Dávám na vědomí, že letošní březnová schůze Klubu kaktusářů HK proběhne v obvyklém čase a na obvyklém místě, tzn. v pátek 4. 3. 2022 od 17 do 19 hodin v prostorách přírodovědecké fakulty UHK (GPS pro nové členy 50°12'13.588"N, 15°49'44.033"E). Přednášku prosloví znalec mrazuvzdorných kytek Honza Hadrava a tématem budou převážně echinocereusy a to převážně mrazuvzdorné. Jaká bude hygienicko-epidemiologické situace v této chvíli nevím, ale respirátory pro jistotu vezměte. Těšíme se po delší době na viděnou.
 

 

 

 
 

Na příští schůzi klubu v pátek 5. listopadu bude přednášet pan Bis o své cestě do Argentiny.

 

***

 

Zveme Vás na pravidelnou spolkovou schůzi, která bude 1. října na klasickém místě a v klasickou dobu. Povídat nám bude Jan Čáp o fotografiích ze sbírek a chemických útocích na škůdce kaktusů.

 

Zveme Vás na první podzimní schůzi, která se koná jako výjezdní v pátek 3.9.2021 od cca 16 h.

Místo: sbírka přítele Jurčeka, Lochenice 89, ve směru od HK vpravo mezi Konzumem (vpravo) a hospodou (vlevo). Poznávací znamení – opuncie u plotu, GPS 50°16'15.312"N, 15°49'9.208"E.

Program: prohlídka sbírky př. Jurčeka, Hodyce a Laibla, dále volná zábava u táboráku, podávat se bude některá z již osvědčených receptur, pivo, víno, kafe a vůbec občerstvení. Domácí sladkosti a jiné delikatesy vítány.

Doprava: autobus č. 15 směr Lochenice, zastávka Lochenice kostel, na kole nebo autem směr Plotiště, Předměřice, Lochenice, přespání ve vlastním stanu je možné a žádoucí.

Na viděnou se těší výbor sdružení Klub kaktusářů HK

 

 

 

 

Dle aktuálních možností se zdá, že výstava v červnu se skutečně koná!

 

 

 

 

Termín příští schůze je pátek 6. listopadu, její uskutečnění však momentálně závisí na vývoji vládních opatření. 

 

 

Zveme Vás na první podzimní schůzi, která se koná jako výjezdní v pátek 4.9.2020 od cca 16 h.

Místo: sbírka přítele Jurčeka, Lochenice 89 (u jeho matky - paní Doležalová), ve směru od HK vpravo mezi Konzumem (vpravo) a hospodou (vlevo). Poznávací znamení – opuncie u plotu, GPS 50°16'15.312"N, 15°49'9.208"E.

Program: prohlídka sbírky př. Jurčeka, Hodyce a Laibla, dále volná zábava u táboráku, podávat se bude (zřejmě) tradiční maso na lorně a další pochutiny, od účastníků uvítáme buchty všeho druhu, zákusky a jiné sladkosti i slanosti. Občerstvení zajištěno.

Doprava: autobus č. 15 směr Lochenice, zastávka Lochenice kostel, na kole nebo autem směr Plotiště, Předměřice, Lochenice, přespání ve vlastním stanu je možné a žádoucí.

 

11.06.2020 - 13.06.2020 - Výstava kaktusů a sukulentů Hradec Králové

Klub kaktusářů Hradec Králové pořádá výstavu kaktusů a sukulentů v partystanu na Náměstí 28. října.

Otevřeno 7–19 h., v sobotu 7–16 h.vystava hk20sm

 

 

 POZOR! Schůze tento týden v pátek 5. 6. se podle posledních informací KONÁ! Naviděnou v 17 hodin v obvyklých prostorách hradecké univerzity! Účast je velmi potřebná především s ohledem na domluvu organizace výstavy a dalších akcí.

 

Tradiční kaktusářský zájezd je také v plánu. Uskuteční se v termínu 20.-21. 6. a pojede se směrem jižní Čechy. 

 


 

S ohledem na aktuální zdravotní rizika byl provoz univerzitních budov UHK uzavřen, což se týká mj. také našich přednášek. Proto bude dubnová přednáška zrušena. Pokud by nastala nějaká změna, budete informováni emailem a zde na stránkách klubu.

Děkujeme za pochopení.

 

 

 

Březnové setkání v pátek 6. 3. obohatí svým povídáním Petr Jor o vé cestě za kaktusy USA.

 

Únorové setkání s přednáškou se koná v pátek 7. února a přijede přednášet Jan Hadrava o mrazuvzdorných kaktusech.

 

Dávám na vědomí, že lednová přednáška se uskuteční oproti běžnému termínu o týden později, tzn. v pátek 10. ledna 2020 od 17 do 19 hodin v prostorách UHK Hradec Králové. Přednášet bude Libor Kunte o své letošní cestě do Brazílie.

Za výbor KKHK zdraví a pohodové vánoce všem přeje
Petr Havel

 

 

V pátek 6.12.2019 bude bude přednášet Slávek Fischer o své poslední cestě do Argentiny.
Dále všechny zveme na vánoční besídku, která se letos bude konat v pátek 20.12.2019 od 16 hodin v restauraci U děravýho kotle (dříve Ferdinanda). Program jako obvykle, pokud budete mít napečeno, ochutnávka bude vítána.

 

Přednášku v pátek 1. 11. prosloví Jarda Šnicer o Mexiku.

Podzimní sérii přednášek zahájí

V pátek 4.10.2019 od 17 do 19 hodin se v prostorách přírodovědné fakulty UHK uskuteční přednáška s poněkud přehánějícím názvem "Amerika pohledem zavlečené kaktusářovy manželky". Jak je již z názvu patrné, přednášející Blanka Jorová je manželka našeho dlouholetého člena Petra Jora, která se s ním a dalším kolegou v letošním roce zúčastnila několikatýdení cesty za kaktusy a dalšími přírodními krásami Spojených států. Hlavním tématem přednášky je tedy kaktusářská výprava očima nekaktusáře, který si všímá i ostatních zajímavostí a nejen kaktusů.

 

 DSC09584 B  WP 20190621 08 01 56 Pro

 

Blíží se podzim! Zahájíme ho tradičním setkáním v Lochenicích u Jurčeků v pátek 6. září od 16 hod. Všichni jsou srdečně zváni!

 

Místo: sbírka přítele Jurčeka, Lochenice 89 (u jeho matky - paní Doležalová), ve směru od HK vpravo mezi Konzumem (vpravo) a hospodou (vlevo). Poznávací znamení – opuncie u plotu.

Program: prohlídka sbírky př. Jurčeka, dále volná zábava u táboráku s opékáním a tradiční kuchyní Miloše Rejhy. Občerstvení zajištěno.

Doprava: autobus č. 15 směr Lochenice, zastávka Lochenice kostel, na kole nebo autem směr Plotiště, Předměřice, Lochenice

 

Na viděnou se těší výbor sdružení Klub kaktusářů HK

 

 

***

 

V dnech 6. - 8. června proběhne Výstava kaktusů.

 

Odjezd na zájezd byl stanoven na pátek na 10:00 od Dopravního podniku.

 

Nejbližší přednáška proběhne 3. 5. - Slávek Fischer: Argentina 2013.

 

 

 

 

velvystava

 

Detaily na plakátu - ke stažení zde.

 

5. dubna 2019 přednáší Karel Pavlíček: Mé toulky po Mexiku

 

Březen 2019 - Pavel Heřtus – Čerstvé novinky z putování po Chile únor 2019

 

PŘEDNÁŠKA LEDEN 2019 - Josef Bis - Chile 2018 - POZOR KONÁ SE AŽ 11. 1.!!!

ÚNOR 2019 - Zdeněk Vaško: Cestování po mrazuvzdorných kaktusech USA - termín 1. 2.

 

POZOR!!! Další schůze se budou konat na novém místě, nikoliv na pedagogické, ale na přírodovědecké fakultě v novém areálu UHK, GPS 50°12'13.571"N, 15°49'43.950"E. Říjnový termín je rovněž z technických důvodů o týden posunut na 12.10.2018 v 17 h., kdy bude přednášet Jaroslav Šnicer o své cestě do Mexika na jaře 2018.

Další přednáška pak proběhne 2. 11. 2018, přednášející Jaroslav Chvastek: JAR v zimě 2018.

A konečně 7. 12. 2018 přijede Václav Jakubec s přednáškou Mé toulky po Mexiku za posledních několik let.

 

 

Letošní výstava kaktusů a sukulentů Klubu kaktusářů Hradec Králové proběhne opět po roce ve dnech 7. června až 9. června 2018. V tomto roce budeme již potřetí vystavovat na novém místě v centru Hradce Králové.

 

20. 3. zveřejněn program zájezdu po sbírkách kaktusů v červnu 2018 

 

 

  

Přednášky pro jaro roku 2018:

5. 1. 2018 - Honza Hadrava: Echinocereusy středozápadu USA – letní cesta 2017
2. února - Jiří Horal - PERU 2017 – 5 týdnů po kaktusech Peru
2. března - Pavel Heřtus - GUATEMALA 2017: Centrum výskytu tilandsií – pěstírny

6. dubna - Martin Tvrdík: Chile a Bolivie 2017

4. května - Josef Hodyc: Mexiko pohledem hradeckého kaktusáře

 

Informace o Klubu Kaktusářů HK

Vážení přátelé, po delším čase, kdy jsme se na našich schůzích setkávali v Bílém salonku v Adalbertinu, dochází ke změně! Již od schůze konané 1. března 2013 se budeme scházet v obvyklém termínu, tzn. vždy první pátek v měsíci od 17.00 do 19.00, ale v nových prostorách. Schůze se budou konat v přednáškové místnosti C8 na katedře biologie Univerzity Hradec Králové. Přednášková místnost se nachází ve druhém patře budovy C na náměstí Svobody 301 v Hradci Králové (50°12'34.271"N, 15°49'36.174"E).

Jejich náplní jsou kromě organizační činnosti zejména přednášky doprovázené promítáním diapozitivů. Přednášejícími jsou naši členové i jiní kaktusáři z celé republiky, kteří nás seznamují se svými sbírkami, cestami po jiných sbírkách a cestami po krajích, kde jsou kaktusy a sukulenty doma.

Během schůzí a nebo po nich si kaktusáři také vyměňují zkušenosti s pěstováním svých rostlin, semena i rostliny samotné. V klubu je dále možno objednat český případně slovenský odborný časopis, mnoho zajímavých poznatků lze získat také na zájezdu po českých nebo zahraničních sbírkách, který pořádáme vždy jedenkrát ročně. Většina členů klubu, kterých je dnes asi 45, se účastní i akcí pořádaných jinými organizacemi. Vrcholem naší činnosti je každoroční výstava s prodejem rostlin, která se koná vždy kolem poloviny června a představuje veřejnosti výsledky našeho celoročního snažení.

Na závěr jen poznámku, že vedení katedry nám vyšlo vstříc a dá se předpokládat i zájem studentů o naši činnost, který by do budoucna mohl přinést oboustranně výhodnou spolupráci.